Přes 30 000 návštěvníků, více než 100 vystavovatelů na rekordní ploše 8000 metrů čtverečních, ústavy AV ČR, univerzity z celé republiky a desítky firem zabývajících se inovacemi.
Takový byl řečí čísel pátý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 6. do 8. června v pražských Letňanech. Veletrh uspořádala Akademie věd a vstup na akci byl po celou dobu zdarma.
Letošní ročník byl výjimečný ve všech ohledech. Bylo zde nejvíce návštěvníků, konal se na největší ploše a byla zastoupena většina z 54 pracovišť Akademie věd ČR. A právě ty představily návštěvníkům neuvěřitelnou podívanou – ať už šlo o interaktivní expozice, pokusy, přednášky, workshopy, pečlivě vybrané exponáty nebo science show.
Nedílnou součástí archeologického bádání je i výzkum dávných výrobních technologií, kterými si naši předkové vyráběli šperky, zbraně, oděvy, nádobí a další předměty denní potřeby. Pracovníci restaurátorských laboratoří ARÚ Praha a ARÚ Brno si ke stoletému výročí od založení Státního archeologického ústavu připravili prezentaci několika různých výrobních postupů. Kolegové z pražského ústavu si pro návštěvníky připravili výrobu drobného raně středověkého šperku, keramických nádobek a kachlů, a některých textilních technik.
Brněnská část stánku představila možnosti současné archeologické vědy a dalších spolupracujících oborů při průzkumu zbraní – od vyzvednutí předmětu z archeologické situace přes jeho průzkum a konzervaci, až po technologické a archeologické vyhodnocení, jehož posledním článkem může být i výroba repliky zbraně původními technologiemi. Zejména pro děti se po celou dobu konal workshop tvorby damaskovaných výzdobných vzorů používaných na zbraních nebo vlastnoruční výzdoba upomínkového předmětu pomocí výzdobné techniky puncování.